Vždy mi srdce poskočí, keď mi žienka či dievčinka zahlási, že "Bibliu som ešte nečítala, ale už mám Inšpiruj sa. Veľmi sa mi páči, ako s ňou tvoríte, chcela by som to skúsiť." .... alebo "Za vysvečko som si od rodičov vypýtala Inšpiruj sa." Ani nespím, ľudkovia, tak sa tešíííííím ..

Ale uvedomila som si, že pre niekoho, kto po prvý krát otvorí Bibliu, musí to byť riadne sústo. 66 kníh 1500 strán, stovky kapitol. Kde len začať? Čo čítať? Vyfarbovať je pekné, ale ako prinútiť ten drahokam, aby sa dostal aj do môjho vnútra....?

Takže úvodný seminár 😄 (o ktorom by som vedela viesť monológ aj 14 hodín vkuse 🙈 ) skúsim zhrnúť do štyroch bodov, od ktorých sa môžeme na začiatok odraziť. Nebude o ceruzkách, či technikách vyfarbovania, ale skôr o technike rozjímania (ak sa to tak dá nazvať 🤔)

1. Takže po prvé, čo je to tá Biblia? Prečo je to Božie Slovo?

Nuž aj obsiahlejšie si to môžeš preštudovať, ale v skratke sú to starobylé texty (tisíce rokov staré), ktoré pisatelia prorocky písali pod priamou inšpiráciu Svätého Ducha. Slúžia všetkým generáciám na to, aby vrhali SVETLO (radu, smer, povznesenie, nápravu, uzdravenie,pravdu, záchranu) do každej tmy (chaosu, nevedomosti, stratenosti, beznádeje, klamu, bezmocnosti...). A ako je Židom 4:12 napísané, je účinné, živé a ostré ako meč, aby dokázalo z ľudského srdca odseknúť to, čo v ňom nie je dobré (rozsudzuje túžby a úmysly človeka, a oddeľuje Božie od telesného). Čiže, tým prvým najlepším predpokladom pre porozumenie Slova je úprimná túžba, aby Božie svetlo zasvietilo do môjho vnútra.

2. Keď už držím toto vzácne Svetlo vo svojich rukách a chcem, aby mi svietilo, čo mám začať čítať?

Všeobecne platí, že na úplný začiatok je najlepšie si prečítať Evanjeliá a Žalmy (na úplne prvučičký krát odporúčam Žalm 23 - str.597, Žalm 1 - str. 580, Evanjelium Lukáša 15 - str. 1240) . Dôležité - nie je to o množstve prečítaného textu, ale práve naopak - je to o zastavení sa nad textom, časťou, ktorá nás osloví a hutne o nej rozjímať. Schopnosť hlboko rozjímať a porozumieť Božím pravdám vôbec nie je automatické. Je to škola, v ktorej nás učí pán Profesor Svätý Duch. A preto ďalším dôležitým predpokladom je uvedomenie si, že sám na to neprídem a potrebujem Ducha Svätého v celom tomto procese. Keďže naša myseľ je preplnená všetkým možným, je veľmi potrebné stíšiť sa a poprosiť Ducha Svätého o pomoc v modlitbe (vlastnými slovami): "Duchu Svätý, upokoj moje myšlienky a nastav moje srdce prosím, nech je schopné prijať Tvoje svetlo pre moje vnútro." On tu sedí a čaká, čaká kým Ho neoslovíš.

3. Metamorfóza

Ak už mám vybratú knihu, ktorú ideme čítať a začneme napríklad prvou kapitolou, tak do čítania idem s tým, že očakávam, že ma Boh osloví. Preto mám vždy pripravené pero, zápisník, (ceruzky, zvýrazňovačky). Pomaly čítam text a pri všetkom, čo čítam sa učím výrazne používať svoju predstavivosť. Je to veľmi potrebné, pretože všelijaké obrazy a predstavy sú presne to, čoho je naša myseľ plná. Avšak počas čítania sa náš duch učí určitému spôsobu nadchýnania sa nad Slovom. Je to ako keď zbadáš zasnežené štíty hôr a povieš "woooow" - je to veľmi podobné. A rovnako, ako ti v mysli navždy ostane ten nádherný obraz hôr - lebo si na nich zízal s údivom, tak v nás ostávajú nádherné Božie obrazy a pravdy, nad ktorými sa nadchýname. Ale je to škola. Škola metamorfózy mysle - je to premena ustráchanej larvy na slobodného motýľa. Doslova. Ale chce to samozrejme čas. (Veď všetci vieme, že ako rozmýšľame, takí sme.)

4. Inšpirované písanie a tvorenie

Z jednej kapitoly bude možno pár viet, ktoré ťa oslovia. Hneď si ich podčiarkni a skúmaj, čo osobné ti Duch Boží chce povedať. Na začiatok to môže byť len jedno slovo, alebo niečo jednoduché. Máš poznámkovú Bibliu , tak si môžeš kľúčové slová a myšlienky zaznačiť do nej, alebo ak je toho viac, zapíš si to do zápisníka, spolu s veršom. Môžeš si zapísať ďalšie myšlienky, ktoré ťa napadnú, keď už držíš v ruke pero. Často krát z toho plynie modlitba alebo dôležitá osobná myšlienka. Ak z textu vyplýva určitý obraz, rozjímaj nad ním. Ako napríklad v Žalme 1 sa hovorí, že "keď rozmýšľaš nad Slovom - Božím zákonom, budeš ako strom zasadený pri vode, ktorý prináša ovocie a jeho listy nikdy nevädnú". Tu je nádherný priestor uvoľniť svoju posvätenú predstavivosť a začať tvoriť. Alebo vyfarbovať nádherné obrázky a ďalej premýšľať. Pre rôzne spôsoby tvorenia so Slovom sa môžeš inšpirovať v kolónke Videá, 

Nuž toľko na začiatok drahé začiatočníčky. Modlím sa za vás a s napätím očakávam, čo budem od vás počuť. Neváhajte a pýtajte sa (osobne, či v messengeri) , keď vás niečo napadne. A neváhajte pripnúť svoju inšpirovanú tvorbu.

S láskou miška 😘😘😘 

PS: Pridaj sa k nám na : ❤️❤️❤️

Tvorivá práca s Bibliou je o hlbokom zapojení sa do Slova Božieho. Je to spôsob vnorenia sa do slov, myšlienok a obrazov v pasážach, pre odhaľovanie rôznych vrstiev jeho významu. Nepanikár, ak kreslenie nie je tvojou hlavnou zručnosťou - v poznámkovej Biblii ide oveľa viac, než len o krásne stránky.

Kde začať? Tu je pár nápomocných rád. Pokús sa použiť aspoň jednu z týchto techník pri ktorejkoľvek časti Biblie, ktorú práve čítaš.

Na začiatok odporúčam tieto dve pasáže: Žalm 139:1-8 a Kološanom 1:15-23

Pasáž začni čítať s modlitbou. Požiadaj Boha, aby k tebe prehovoril a ukázal ti niečo konkrétne.

1. Pokús sa prečítať pasáž niekoľko krát rôznymi spôsobmi: potichu, dramaticky, pomaly...

2. Aký obraz alebo metafora k tebe prenikla? Skús tú predstavu oživiť tým, že ju ilustruješ. Použi okraje, alebo i celú stranu.

3. Použi rôzne farby na zvýraznenie slov, ktoré vystihujú pasáž. Zvoľ farby, ktoré priliehajú významu slov.

4. Sú verše, ktoré ťa zvlášť povzbudzujú? Chceš si ich zapamätať? Zvýrazni ich, alebo si ich vypíš štýlovým písmom.

5. Je niektorá pasáž, ktorá v tebe vyvoláva nejaký komplikovanú myšlienku? Alebo je niečo v tom príbehu? Snaž sa zosumarizovať kľúčové body či udalosti a zapíš ich na okraj.

6. Dojala ťa niektorá pasáž? Ukázala ti niečo, čo by si mala zmeniť? Napíš si za okraje svoju modlitbu.

7. Hľadaj a podčiarkuj slová či frázy, ktoré sa opakujú. Čo chcem pisateľ zdôrazniť?

8.Hľadaj v pasážach biblické témy a podčiarkni ich rôznymi farbami, ako napr. požehnanie, Božie zasľúbenia, Božia láska, hriech, odpustenie, modlitba, múdrosť, uctievanie...

9. V pasáži hľadaj inštrukcie - čo robiť a čo nie.

10. Hľadaj v texte zvraty a označ ich. Ako napr: "Raz ste boli,,, ale teraz....

11. V texte je použitý minulý, prítomný alebo budúci čas? Každý úsek vyfarbi. Čo tu chce pisateľ zdôrazniť?

12. Hľadaj kontrastné slová či myšlienky. Zvýrazni ich a vypíš ich význam.

biblesociety.org.uk


Michaela Krajčovičová   misaminokrajcovic@yahoo.com
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky